Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA ČEKIJOS RESPUBLIKOJE

Adresas: Pod Klikovkou 1916/2, 15000 Praha 5, Smichov, CZECH REPUBLIC

plačiau »

Tel. +42 02 572 101 22 , +42 02 572 101 23
Faksas +42 02 572 101 24
El. paštas

Ambasados Prahoje svečiai diskutavo su rašytoja Rūta Šepetys

Sukurta 2016.10.14 / Atnaujinta 2016.10.31 18:25
   Ambasados Prahoje svečiai diskutavo su rašytoja Rūta Šepetys
   Ambasados Prahoje svečiai diskutavo su rašytoja Rūta Šepetys
   Ambasados Prahoje svečiai diskutavo su rašytoja Rūta Šepetys
   Ambasados Prahoje svečiai diskutavo su rašytoja Rūta Šepetys
   Ambasados Prahoje svečiai diskutavo su rašytoja Rūta Šepetys

   Garsios lietuvių kilmės rašytojos Rūtos Šepetys viešnagės Prahoje proga Lietuvos ambasada Čekijoje spalio 13 d. surengė diskusiją apie konfrontacinės politikos augimo Europoje ir pasaulyje grėsmes bei priežastis. Diskusijoje, įkvėptoje Rūtos Šepetys romanų tarptautinės sėkmės, dalyvavo diplomatinio korpuso nariai, visuomeninių organizacijų atstovai, akademikai bei žurnalistai.

   Lietuvos ambasadorius Edvilas Raudonikis kvietė dalyvius pasidalinti mintimis, kodėl Europoje ir pasaulyje kyla priešiškumo banga, nukreipta prieš pamatines žmogaus teises ir vertybes,  kuri lėtai, bet užtikrintai ardo vakarų demokratinių visuomenių pamatus. Ar augantis pritarimas radikalioms politinėms jėgoms reiškia, kad europiečiai neišmoko skaudžių istorijos pamokų?

   Viena iš kalbėtojų, Europos atminties ir sąmonės platformos biuro vadovė Neela Winkelman pabrėžė, kad dabartinės Europos problemos kyla, viena vertus, iš kai kurių šalių nesugebėjimo susidoroti su skaudžių istorijos įvykių palikimu ir kaltininkais, kurie, išvengę atsakomybės, atsigauna sustiprėję, o kita vertus, iš Europos Sąjungos elito nesugebėjimo įtikinti piliečių vieningos Europos idėja. Vienas iš būdų kovoti su radikaliomis idėjomis, anot kalbėtojos, – šviesti jaunimą, iš pagrindų keisti istorijos mokymą įtraukiant gyvus įvykių liudininkus.

   Būtent asmeninių istorijų, įvilktų į grožinės literatūros žanrą, įtaigumas paaiškina ir Rūtos Šepetys romanų sėkmę. Rašytojos manymu, šitaip skaitytojas, kurių dauguma - paaugliai ir jaunimas, ne tik sužino vis labiau dylančios istorijos faktus, bet ir vertina juos emociškai, susikuria asmeninį įvykių vaizdinį. Pažindami svetimą skausmą, jie mokosi empatijos, kurios taip trūksta į save susitelkusiose visuomenėse. Jaunimo ir visų pirma vaikų, o dažnai ir garbingas pareigas einančių suaugusiųjų įtraukimas į gyvas istorijas per knygas dažnai atveria akis ir duris vidiniams pokyčiams, o tai, pasak rašytojos, ir yra vienas iš būdų kovoti su konfrontacinės ir pavojingos politikos augimu.

   Diskusija Lietuvos Respublikos ambasadoje surengta  bendradarbiaujant su Europos atminties ir sąmonės platforma ir CEELI  (Central and Eastern European Law Initiative ) institutu Prahoje. Diskusiją moderavo CEELI instituto projektų vadovas Marek Svoboda.

   Rūta Šepetys Prahoje pristatys savo trečiąją knygą „Druska jūrai“, kuri jau išleista čekų kalba.    

   Naujienlaiškio prenumerata